جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مشهد

وبلاگ اطلاع رسانی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مشهد

نامه اعتراض‌آمیز فعالان فرهنگی و رسانه‌ای به آیت‌الله طبسی

جمعی از فعالان فرهنگی و رسانه ای کشور در نامه‌ای از تولیت آستان قدس رضوی درخصوص ابهامات مستند "زلال بی انتها" توضیح خواستند.

متن نامه به این شرح است:
باسمه تعالي
هيچ شخص يا نهادى نمي‌تواند با عذر انتساب به اينجانب يا ديگر مسئولان كشور، خود را از حساب‌كشى معاف بشمارد.
رهبر معظم انقلاب اسلامي/ 10 ارديبهشت 1380

حضرت آيت‌الله واعظ طبسي
توليت محترم آستان قدس رضوي
سلام عليكم و رحمة الله
با تقديم احترام، مدتي بود كه اخباري مبني بر واگذاري توليد مستندي در اماكن متبركه رضوي به يكي از بازيگران به گوش مي‌رسيد؛ اما از آنجا كه استناد به شنيده‌ها چندان معقول نيست توجه زيادي بدان نشد. تا اينكه در روز شنبه بيست و يكم مرداد مصاحبه‌اي از خانم سحر ريحاني در سايت رسانه قانون منتشر شد كه ابهامات جدي و فراواني را به وجود آورد. بازيگر مذكور دو روز بعد صرفاً بخشي از اين مصاحبه را در خصوص مبلغ پروژه تكذيب نمود (و عملاً ديگر بخشها را تأييد كرد). از آنجايي كه اين مصاحبه حاوي نكات مبهم و سؤال برانگيز متعددي است، بهتر ديده شد تا سؤالات و ابهامات با حضرت‌عالي در ميان گذاشته شود.

الف ـ در چنين پروژه‌هايي هزينه‌ها بستگي مستقيم به كيفيت و كميت كار و تجهيزات مورد استفاده دارد. بنابراين پرداختن به مبلغ در چنين حالتي مصداق قول به غير علم است. اما اين مهم است كه فرآيند انعقاد قرارداد چگونه بوده است.
نامبرده در تكذيبيه مورد اشاره در خصوص قرارداد مدعي شده است كه: «پس از استعلام‌های متعدد و بر اساس پائین‌ترین رقم پیشنهادی به اینجانب واگذار گردید». طبعاً نمي‌توان به صرف پايين بودن رقم، توليد اثري هنري را به فردي سپرد. چه مزيت و مؤلفه‌اي باعث ترجيح اين خانم بازيگر كه حتي كمترين سابقه كارگرداني و يا تهيه‌كنندگي نداشته، بر ديگر هنرمندان شده است؟ چطور يك بازيگر نه چندان معتبر و مشهور كه به اعتراف خودش خیلی ناپخته وارد این حرفه شده است، صرفاً به خاطر اهداء مدال المپياد رياضي به آستان قدس تهيه‌كنندگي پروژه باعظمتي درباره وجوهات و موقوفات رضوي را بر عهده مي‌گيرد؟ وي شخصاً اعتراف نموده است كه: «خود من آخرش نفهمیدم این فیلم داستانی بود یا مستند. نفهمیدم چه از آب درآمد.»

ب ـ بسياري از هنرمندان ملي و خراساني و حتي عوامل صدا و سيما خاطرات تلخي از كار در حيطه اماكن مقدسه دارند. بارها طي توليد پروژه‌هايي كه بعضاً به سفارش خود آستان قدس بوده است، ورود و استقرار تجهيزات به بن‌بست خورده است و گاهي با آنها برخوردهاي بسيار زننده‌اي صورت پذيرفته است. حال چگونه مي‌شود كه محوطه ضريح براي اين خانم قرق مي‌شود؟ آيا ديگر افراد هم مي‌توانند به اين راحتي در حرم عكاسي و فيلم‌برداري كنند (حتي بدون ايجاد محدوديت و يا مسدود نمودن جايي)؟ لازم است چه فرآيندي طي شود تا چنين همكاري‌هاي بي‌نظيري صورت پذيرد؟ اعلام شفاف اين فرآيند مي‌تواند دل بسياري از هنرمندان ارادتمند به ساحت قدسي حضرت امام رضا عليه‌السلام را شاد نمايد. بسياري از كارگردانان معتبر ملي در حوزه سينما و مستند مايل‌اند حتي بدون دريافت هزينه براي امام رئوف فيلم بسازند. در چنين شرايطي چه عامل يا عوامل ناشناخته‌اي باعث اين سطح از همكاري بي‌سابقه با يك تازه‌كار مي‌شود؟

ج ـ يكي از سؤالات بي‌پاسخ و ابهامات جدي پس از مطالعه مصاحبه خانم ريحاني، نقش آقاي مصطفي طبسي در آستان قدس رضوي است. جايگاه ايشان دقيقاً چيست و بر اساس چه مسئوليت و اختياراتي مي‌توانند چنين پشتيباني قوي و بي‌سابقه‌اي را از توليد اين مستند انجام دهند؟ آيا حضور پررنگ ايشان صرفاً به خاطر انتساب به حضرت‌عالي است و يا اينكه مسئوليت رسمي، تخصص و توانمندي خاصي در اين زمينه دارند؟
اصولاً در اين بين جايگاه عنوان پرطمطراق «شوراي عالي فرهنگي آستان قدس» چيست و اين شورا چه نقش مباشرتي و يا نظارتي در اين پروژه عظيم هنري داشته است؟

د ـ خانم ريحاني در مصاحبه خود در خصوص پيشنهاد و انجام حمايت شخص توليت آستان قدس از خودش (در خصوص آرزوي داشتن دفتر توليد و پولدار بودن)، مطالبي را مطرح مي‌سازد كه سرشار از ابهام و سؤال و به شدت شگفت‌انگيز است و سناريوي فيلمهاي هندي را به ذهن متبادر مي‌سازد. وي اظهار مي‌دارد كه با بودجه عظیم آستان قدس وارد کار توليد شده است. آيا چنين فرصتي به ديگر استعدادهاي هنري (از جمله جوانان هنرمند و مستعد خراساني) داده مي‌شود؟ بر اساس كدام مزيت و يا معياري اين شخص خاص مشمول چنين الطاف كريمانه‌اي شده است؟ علاقه‌مندان به كار هنري و البته ارادتمند به ساحت قدس رضوي، چگونه و از چه مسيري مي‌توانند بر سر سفره احسان مسئولان آستان قدس رضوي بنشينند؟ اين خانم هنرپيشه چه توانمندي داشته كه آستان قدس حاضر شده است براي تجهيز دفتر ايشان بهترين امكانات را خريداري نمايد؟
سؤال اساسي‌تر اينكه علي‌رغم تأكيدات مكرر رهبر معظم انقلاب مبني بر ضرورت تقويت و حمايت هنرمندان متعهد به اسلام و انقلاب اسلامي، كوتاهي در حمايت از هنرمندان جوان، متعهد و معتقد استان و در مقابل حمايت از شخصي كه به اعتراف خودش مذهبي نيست چه مفهوم و معنايي دارد؟ اين تعارض با منويات صريح رهبر معظم انقلاب چه توجيهي دارد؟ نسبت آستان قدس با گفتمان فرهنگي و هنري رهبر معظم انقلاب چيست؟
آستان قدس چه برنامه مشخص و مدوني براي فرهنگ و ادب و هنر خراسان به ويژه مشهد به عنوان يكي از مهم‌ترين قطبهاي فرهنگي مذهبي دارد و ارتباط اين‌گونه اقدامات با اين برنامه چيست؟ قطبي كه هم‌اكنون نيز ظرفيت تبديل به مركز فرهنگي، هنري و رسانه‌اي در منطقه را دارد.

هـ ـ آنچه درباره چگونگي شروع كار، فرآيند انجام آن و گسترش پروژه در اين مصاحبه آمده است، پر از ابهام و نشان‌دهنده بي‌برنامگي مفرط است. آيا چنين عملكرد پر سؤال و ابهامي كه ذكر آن در بندهاي قبلي رفت مصداق «مدیریت اسلامی» است، كه آستان قدس رضوی داعيه‌دار آن است؟

و ـ خانم ريحاني در جايي مي‌گويد: «این را هم بگویم که اگر من ساکن مشهد بودم و بزرگ‌تری مانند تولیت آستان بالای سرم بود مطمئن باشید که من الان در «ونکوور» درس می‌خواندم و حداقل جزو اعضای ناسا بودم»! اين سخنان بي‌ربط و البته توهين‌آميز، افق ديد و سطح نگرش وي را به روشني مشخص مي‌سازد. اين خانم در جايي قياس به نفس مي‌كند و خطاب به مصاحبه‌كننده مي‌گويد: «من اصلا آدمی مذهبی نیستم. یکی هستم مثل خود شما. مثل همه دخترهای بیست و هفت هشت‌ ساله تهرانی.» چگونه مي‌شود كسي كه به اعتراف خودش مذهبي نيست كار مذهبي بسازد؟ در حوزه فرهنگ، مذهب و باورها و در مرحله بعد فرهنگ‌سازي، تبلیغ و ترویج آنها، «ایمان به پیام مورد نظر» اصل اول است. «از کوزه همان برون تراود که در اوست».
دردناك‌ترين و مهم‌ترين بخش ماجرا همين‌جاست. وقتي اثري توسط شخص يا اشخاصي توليد شود كه دغدغه‌اي درباره آن ندارند، در نگاهي خوشبينانه ما با يك اثر خنثي مواجه خواهيم بود. در نگاهي واقع‌بينانه‌تر اين احتمال جدي وجود دارد كه چنين اثري، كاري اشرافي، روشنفكرمآب و بي‌درد باشد و حتي اينكه به صورت آگاهانه و يا ناخودآگاه لايه‌هاي پيدا و پنهان اثر درگير انحرافات مختلفي از قبيل عرفانهاي كاذب و نگاه لوكس، تزئيني و سكولار و فردگرايانه به دين شود. طبعاً پس از پخش اين مستند مي‌توان اين احتمال را راستي‌آزمايي نمود.

ز ـ اين توقع وجود دارد كه آستان قدس رضوي به صورت جدي و رسمي پاسخگويي در برابر پرسشها و مطالبات مردمي را رويه جاري خود قرار دهد. پاسخ به ابهامات موجود درباره توليد اين مستند مي‌تواند آغازي بر اين حركت باشد.

ح ـ اگر حضرت‌عالي در ساليان دراز مديريت آستان قدس رضوي، همچون پيش از انقلاب ديدار و ارتباط مستمر با جوانان مؤمن و انقلابي را رويه خود قرار مي‌داديد و از آنان و توانمنديهاي بي‌نظيرشان آگاه مي‌بوديد، شايد اكنون هيچ‌گاه حاضر نمي‌شديد توليد چنين آثاري را به هر كسي بسپاريد.

ط ـ با توجه به اينكه عملكردهاي سليقه‌اي، كارشناسي‌نشده و بعضاً داراي نتيجه معكوس در حوزه فعاليتهاي فرهنگي آستان قدس تبديل به رويه شده، محدود به اين مورد خاص نبوده و مسبوق به سابقه‌اي مكرر است، از نهادهاي نظارتي همچون سازمان بازرسي كل كشور درخواست داريم تا به حوزه فرهنگي آستان قدس ورود نموده و آن را مورد كنكاش و بررسي جدي قرار دهند.

ي ـ در نهايت منتظر رونمايي از اين اثر هنري براي عموم مردم هستيم؛ طبعاً در آن زمان مي‌توان درباره وجوه فني و هنري و كيفيت آن قضاوت منطقي داشت.

در پايان ضمن عذرخواهي از تصديع وقت، از توجه شما سپاسگزاريم.

امضاكنندگان
تشكلها:
مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس
جنبش عدالتخواه دانشجویی
مؤسسه فرهنگی نرم‌افزاری آرمان
نهضت مردمی پوسترهای عاشورا
بنياد فرهنگی اسلام ناب
کانون فرهنگی یادگاران امام(ره)

شخصيتهای فرهنگی و اجتماعی:
حجت‌الاسلام اسماعيل صرافيان
حجت‌الاسلام عليرضا جهانشاهی/ طلبه عدالتخواه سيرجانی
خلیل موحدی/ فعال فرهنگی
علی سهیلی/ فعال فرهنگی
علیرضا دلبریان/ فعال فرهنگی، راوی سیره یاران شهید
هادی آجیلی/ عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، حوزه فرهنگ و رسانه

مستندسازان:
سيد سليم غفوری/ مستندساز
محمدمهدی خالقی/ فيلمنامه‌نويس، مستندساز و برگزيده جشنواره فيلم عمار
محمدرضا دهشیری/ مستندساز و برگزيده جشنواره فيلم عمار
ياسر عرب/ مستندساز و برگزيده جشنواره فيلم عمار
هادی حاجتمند/ فیلمساز
مهدی مختاری/ مستندساز و پژوهشگر
محسن اسلام‌زاده/ مستندساز
سيد محسن اصغرزاده/ مستندساز
محمدصالح نوروزنژاد/ مستندساز
مهدی عوض‌زاده/ مستندساز
ياسر قدسی/ نويسنده و مستندساز
داوود مراديان/ عكاس و مستندساز

هنرمندان و فعالان فرهنگی و رسانه‌ای:
محمدحسین بدری/ روزنامه‌نگار و سردبیر ماهنامه داستان
رضا زاده‌محمدی/ روزنامه‌نگار و برگزيده جشنواره مطبوعات
محسن مهديان/ فعال رسانه‌ای
مجيد عسگری/ مدیر و فعال فرهنگی
مهدی ابوالقاسمی/ مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مشهد
روح‌الله ایزدخواه/ فعال فرهنگی در حوزه اقتصاد
امیر جلیلی‌نژاد/ فعال رسانه‌ای
حامد معدولیت/ عکاس، طراح گرافیک، مدیر هنری
سيد محمدرضا میری/ گرافيست، فيلمساز و فعال فرهنگی
امیر سعادتی/ روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی
مهدی خوجگی/ فعال فرهنگی
مرتضی سعيدی‌زاده/ فعال فرهنگی
احمدمنصوب/ نقاش، گرافیست، عکاس
حمید سبحانی/ عكاس و فيلمساز
مجيد شعرباف/ فعال فرهنگی
سعید سلمانی/ فعال فرهنگی و فضای مجازی
سيد مصطفی خاتمی/ وبلاگ‌نويس و فعال فرهنگی
مصطفی معمی‌وند/ طراح گرافیک فرهنگی و مذهبی، مشاور و مدیر هنری
حمیدرضا شکیبانیا/ برنامه‌نویس و طراح صفحات وب
محمد افشار/ طراح گرافیک
حسام قوام/ فعال فرهنگی و مدیر موسسه صراط الحق
عباس نظری/ گرافیست
سید مهدی حسینی/ فعال فرهنگی
مصطفی دلبریان/ معمار، عکاس و طراح گرافیگ
احسان مینایی‌راد/ فعال فرهنگی
حسن سلطانی/ پژوهشگر تاریخ شفاهی
سمیه وظیفه‌خواه خیری/ روزنامه نگار
میثم مهدیار/ فعال رسانه‌ای
محسن حسام مظاهری/ پژوهشگر و سردبیر دوماهنامه هابیل
حسام‌الدین جدی/ عکاس، گرافیست و فعال فرهنگی
علیرضا ضرابی گل خطمی/ گرافیست
مهدی عشقی رضوانی/ تولیدکننده رسانه‌های دیجیتال
مريم قربان‌زاده/ نويسنده
زینب باقری/ نویسنده
رقیه فاضل/ فعال فرهنگی
هادی کافی/ روزنامه‌نگار
ابراهیم ابوذری/ فعال فرهنگی و رسانه‌ای
حسين رسولی/ طلبه و فعال رسانه‌ای
مهدی احمدی محصل/ مدیر کانون فرهنگی طاها
حمید قربان‌پور/ طراح و گرافیست
حامد امامی گردفرامرزی/ گرافيست و فعال فرهنگی
علی اللهیاری/ فعال فرهنگی و رسانه‌ای
محمد ولیان‌پور/ فعال فرهنگی و رسانه‌ای
مصطفی لشكری/ روزنامه‌نگار
هادی ذالكی/ روزنامه‌نگار
مهدی درويشی/ فعال فرهنگی
هادی شریفی /فعال رسانه ای
نرگس دولتی / فعال رسانه ای

ديگر هنرمندان و فعالان براي اعلام حمايت از اين نامه مي‌توانند به نشاني sedad.blogfa.com مراجعه نمايند.

+ نوشته شده در  سی و یکم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط راه مشهد  | 

افتتاح حسینیه هنر+گزارش تصویری

حسینیه هنر با حضور جمعی از هنرمندان و شاعران انقلاب در محل دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی افتتاح شد.
این حسینیه با هدف ایجاد محلی برای همفکری فعالان عرصه اندیشه، هنر و رسانه انقلاب اسلامی راه‌اندازی شده است. پدر شهید احمدی روشن، عباس سلیمی‌نمین، مجید شاه‌حسینی، مازیار بیژنی، محمدحسین نیرومند، هوشنگ توکلی، گلعلی بابایی، سعید قاسمی، هادی آرزم، محمد گلریز، ابراهیم فیاض، هادی مقدم‌دوست، اسفندیار شهیدی، میلاد عرفان‌پور، امید مهدی نژاد، سینماگران جوان جشنواره عمار و ... از جلمه افرادی بودند که در مراسم افتتاح حسینیه هنر حضور داشتند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط راه مشهد  | 

گزارش تصویری جلسه "ادبیات و فرصت انقلاب اسلامی"

منصور انوری نویسنده رمان جاده جنگ و کتاب‌های قربانگاه عشق و مصافحه با ارواح


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شانزدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط راه مشهد  | 

کارگاه مستند

چهارمین جلسه از کارگاه مستند امروز پنجشنبه برگزار می‌شود.

برنامه این جلسه به این شرح است:

۱- نمایش و بررسی مستند آقای کمالی‌زاده

۲- آموزش تصویربرداری

این جلسه ساعت ۱۷ امروز در محل دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مشهد برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  دوازدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط راه مشهد  | 

صدایی از کسی بلند شد؟

«این وضع مسلمانان مستضعف بیچاره میانمارى است که دهها هزار نفر از آنها امروز با بدترین وضع در بنگلادش زندگى مى‌کنند. نمایندگان ما به آن‌جا رفتند و آمدند و خبرهایى به ما دادند که واقعاً خواب از چشم انسان مى‌پرد! چه‌قدر امروز دنیا نسبت به حقوق بشر به معناى واقعى بى‌اعتناست! مگر در دنیا صدایى از کسى بلند شد؟! یک مشت چکمه‌پوش دهها هزار مسلمان میانمارى را با فجیع‌ترین وضع از خانه خودشان بیرون کردند؛ بچه‌ها و زنان و مردانشان را کشتند؛ اموالشان را غارت کردند؛ هر کس توانسته جان خودش را بردارد، فرار کرده؛ در دنیا هم کسى به کسى نیست؛ نه سازمان ملل حرفى مى‌زند، نه کمیته حقوق بشر فریادى مى‌کشد، نه صلیب سرخ جهانى احساس مسؤولیتى مى‌کند، نه این کنفرانس ها و مؤسسه‌هاى دروغىِ دفاع از حقوق بشر و دفاع از صلح و غیره حرفى مى‌زنند؛ کأنه اینها انسان نیستند! این، دشمنى دنیا را با اسلام و مفاهیم و ارزش هاى اسلامى نشان مى‌دهد؛ این نشان مى‌دهد که چه‌قدر نسبت به انسان بى‌اهتمام و بى‌اعتنایند و آنچه درباره حقوق بشر و این‌گونه تعبیرات مى‌گویند، حربه‌اى سیاسى است؛ براى این‌که کسى را در جایى بکوبند؛ کسى را بزرگ کنند؛ دولتى را تضعیف کنند و مردمى را از صحنه خارج نمایند.» سخنرانی رهبر انقلاب در جمع روحانیون  ۱۴/۱۲/۱۳۷۰

یک صفحه درباره میانمار

کلیپ

+ نوشته شده در  یازدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت   توسط راه مشهد  | 

راه 57 منتشر شد

پنجاه و هفتمین شماره ماهنامه «راه» با عنوان ویژه نامه «شعر و موسیقی ضد استکباری» منتتشر شد.

مطلع این شماره، برگزیده جملات امام خمینی (ره) درباره مبارزه با آمریکاست که با عنوان «هر چه فریاد دارید سر آمریکا بکشید» در کنار جملات مقام معظم رهبری در همین باره با عنوان «امروز دل ملتهاى اسلامى پر از نفرت از امریکا و مستکبران است» منتشر شده است. «آمریکاسـتیزی چرا؟» هم فرازی از گفتارهای پروفسور روژه گارودی –فیلسوف فقید مسلمان فرانسوی- در همین باره است.

«جشنِ خشم» معرفی جشنواره شعر و موسیقی ضد امریکایی طبس به قلم دبیر اجرایی جشنواره است.تجدید بیعت با قول و غزل

نخستین پرونده این شماره با عنوان «تجدید بیعت با قول و غزل» به بررسی ضرورت رویکرد مجدد به موسیقی اصیل انقلابی و ضد استکباری می پردازد. «چند روایت متواتر درباره موسیقی» بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری پیرامون همین مسئله است.

«حق بودن انقلاب در همین سرودها است» عنوان گفتگویی با گفتگو با نادر طالب زاده درباره فرهنگ اعتراض و بایدهای جنگ فرهنگی با امریکا است.

«شاید این بار؛ جشنواره موسیقی عمار!» یادادشتی از اسماعیل محمدی، «فرهنگ، موسیقی، سیاست: فلسفه موسیقی اعتراضی و نوع ضد امریکایی آن» مقاله ای از دکتر محمد صفری –مستندساز و پژوهشگر فرهنگی در مرکز فرهنگی میثاق- و همچنین یادداشتی با عنوان «صدور انقلاب به زبان موسیقی»، همه به همین موضوع اشاره دارند.

«از همه نهادها قطع امید کرده ایم» گزارش میزگرد جشنواره موسیقی شعر و موسیقی طبس با شرکت استادان هادی آرزم و محمد گلریز – خواننده اشعار مشهور انقلاب- است که داوری بخش موسیقی جشنواره را بر عهده داشته اند. همچنین «موسیقی اعتراضی یا ابتذال وارداتی؟»، مصاحبه با میلاد دخانچی، کارگردان مستند نیویورک زیرزمینی است که مستندش در جشنواره طبس هم اکران شد.

هادی آرزم، دبیر جشنواره شعر و موسیقی طبس هم در گفتگویی جداگانه و کوتاه با عنوان «شرایط این نسل، سخت تر است» به بررسی شرایط و مخاطرات نسل جوان موسیقی انقلاب پرداخته است.

پرونده صدای انقلاب

پرونده صدای انقلاب هم به بررسی موسیقی ضداستکباری انقلاب اسلامی پرداخته است. گفتگو با اسفندیار قره باغی خواننده سرود معروف «آمریکا ننگ به نیرنگ تو» و معرفی سایت استاد در نوشتاری با عنوان وب‌سایت «صدای انقلاب» برای یک «چریک»! در همین رابطه اند.

در این پرونده گزارشی درباره رویکردها و سیاست های سایت جشنواره طبس می خوانید و همچنین گفتگویی با حامدزمانی؛ خواننده ترانه «قلاده های طلا» با تیتر: «هنر اصیل راهش را در دل آدم‌ها پیدا می‌کند».

سرودِ ستیز

پرونده سرودِ ستیز به بررسی شعر و ترانه های ضد استکباری شاعران انقلاب اسلامی پرداخته است. گزارشی تحت عنوان «بررسی اجمالی ترانه‌های ضد آمریکایی رسانه ملی» به قلم علیرضا بهمیاری، معرفی جلد پنجم کتاب «شعر مقاومت ملل» ترجمه ضیاء الدین ترابی با عنوان «چقدر خسته چقدر زخم» و گزیده اشعار ضد استکباری شاعران انقلاب اسلامی، در همین چارچوب اند.

همه ما نام شهید مهدی رجب بیگی را شنیده ایم و او را به عنوان یک روزنامه نگار جهادگر و دانشجوی پیرو خط امام می شناسیم، اما ویژه نامه جشنواره طبس در کنار زندگی نامه ای که با عنوان «سراینده سرود مرگ به کارتر» از این شهید منتشر کرده، شعر و سرودهای ضد امریکایی وی را هم بازنشر داده است.

در این پرونده شعر ضد آمریکایی از استاد شفیعی کدکنی با عنوان «نیویورک» خواهید خواند و شعری از شاعر فقید انقلاب؛ سلمان هراتی با عنوان «زمستان قرن بیستم». «تائیس ستیز» هم درباره استاد علی معلم دامغانی است که همه او را با ترانه سرود ضدامریکایی «طرحی از تائیس» می شناسند. «ننگ به نیرنگ» به زندگی و سرودهای ضدامریکایی حمید سبزواری به روایت کتاب «از سبزوار تا سرزمین رویا» پرداخته است و «غلیان غزل» به زندگی و اشعار ضدامریکایی علیرضا قزوه.

«این آمریکا چیست؟» چند شعر از علی محمد مودب- شاعر جوان انقلاب و داور بخش شعر و ترانه جشنواره طبس- است و برگزیده ترانه‌های ضد آمریکایی جشنواره طبس هم به معرفی این شاعران و ترانه سرایان جوان خواهد پرداخت. پایان بخش این پرونده هم متن ترانه های «تحریم» و «قلاده های طلا» است که هر دو با صدای حامد زمانی خوانده شده اند: «مگه این عشق هم تحریم می‌شه»

موسیقی ضدامریکایی مقاومت فلسطین

«هرگز به «هنر برای هنر» اعتقادی نداشته‌ام» عنوان گفت‌وگویی با فرانک آبینانتی آهنگساز آمریکایی است که ترانه «جنین» را برای مردم فلسطین ساخته است. همچنین با میکیس تئودوراکیس، آهنگساز یونانی فیلم مشهور «حکومت نظامی» که سرود ملی فلسطین را ساخته است، آشنا خواهید شد.
در ادامه منتخب اشعار ضد امریکایی شاعران عرب با ترجمه لیلا فتحی و ویراست مرتضی حیدری آل کثیر خواهید خواند و همچنین اشعاری از شاعران آمریکاستیز ترک.

موسیقی ضد امریکایی امریکای لاتین

موسیقی ضد امریکایی امریکای لاتین از غنی رترین و مشهورترین نحله های موسیقی ضداستکباری ملت های محروم جهان است که عموما با دو نام شناخته می شود: «پابلو نرودا»ی شاعر و «ویکتورخارا»ی آهنگساز و نوازنده گیتار. مقاله «شیلی، آهنگ نو و ویکتور خارا» به قلم گریگ لوکارد و همچنین مقاله مفصل «جنبش آوای نو: موج نوی موسیقی اعتراضی امریکای لاتین» از سید سلیم غفوری – مستندساز، مترجم و فعال فرهنگی- به تحلیل این موسیقی پرداخته اند. «سفر به سادگی» هم عنوان گفت و گویی با هوراشیو سالینا بنیانگذار گروه موسیقی شیلیایی اینتی ایلمانتی با ترجمه سوسن امیرخیزی است که سالها در کنار ویکتورخارا و گروهش در زمینه موسیقی آوای نو فعالیت می کرده است.

همچنین زندگی نامه سیاسی و موسیقایی ویکتور خارا با عنوان «نغمه‌های من نغمه‌های آزادی هستند» و نیز پابلو نرودا با عنوان «زبان سرخ مردم شیلی» در ادامه آمده است. گزیده ای از اشعار ضد امریکایی پابلو نرودا با تیتر «چاقوی قاتل واری که از نیویورک روانه شده است» و نیز اشعار دیگر شاعران معترض امریکای لاتین با عنوان «جنبش» پایان بخش این فصل خواهد بود.

موسیقی سیاسی سیاهان

«راه» سپس به درون جامعه امریکا رفته تا نحله های مختلف موسیقی اعتراضی خود امریکائیان را هم بازشناساند. «به مالکوم ایکس» گزیده اشعار مبارزات سیاهات امریکا برگرفته از کتاب «چقدر خسته چقدر زخم» است و در ادامه درباره موسیقی «رگا» خواهیم خواند، موسیقی اعتراضی سیاهان جامائیکا. «نگذارید شما را فریب بدهند!» عنوان مقاله ای از رضا نساجی است که به بررسی موسیقی رگا از منظر جامعه شناسی تاریخی پرداخته است. «کوتاه از زندگی باب مارلی» هم اشاره ای است به زندگی نامه سیاسی و هنری این هنرذمند معترض که نماد موسیقی اعتراضی رگا است.

بازخوانی موسیقی ضد جنگ امریکا

پرونده موسیقی ضد جنگ امریکا که بیشتر حول بررسی ترانه های ضد جنگ ویتنام گردآوری شده، دومین پرده از موسیقی اعتراضی مردم امریکاست. مقاله کوتاه «جنگ ویتنام و اینکه موسیقی زیرزمینی از کجا آمد؟» و همچنین «تجربه ویتنام تکرار می شود؛ موسیقی، پیشتاز اعتراض به جنگ» در همیبن رابطه اند.

در پایان هم گزیده اشعار ضد جنگ در امریکا را خواهید خواند که با عنوان «علیه جنگ ویتنام» منتشر شده است.

موسیقی جنبش وال استریت

آخرین پرونده شماره ۵۷ نشریه راه هم به مناسبت مبارزات عدالتخوانه اکثریت ۹۹ درصدی مردم امریکا، مجموعه ای از اشعار ضد سرمایه داری امریکا را با عنوان «وال استریت رسول ساز» برگزیده و در کنار اشعاری از شاعران ایران درباره جنبش وال استریت با عنوان «همصدایی با مردم معترض» منتشر کرده است.

مراکز فروش راه در مشهد

+ نوشته شده در  نوزدهم تیر ۱۳۹۱ساعت   توسط راه مشهد  | 

ادبیات و فرصت انقلاب اسلامی

با هدف بررسی ظرفیتهای ادبیات انقلاب اسلامی جلسه "ادبیات و فرصت انقلاب اسلامی" برگزار می‌شود. در این جلسه "منصور انوری" نویسنده رمان چند جلدی جاده جنگ و برنده جایزه ادبی جلال آل احمد و "وحید جلیلی" سردبیر نشریه راه سخنرانی می‌کنند. این جلسه ساعت ۱۸ هفدهم تیر ۱۳۹۱ در محل دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مشهد برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  هفدهم تیر ۱۳۹۱ساعت   توسط راه مشهد  | 

لانه جاسوسی میزبان جشنواره شعر و موسیقی ضد آمریکایی

اولین جشنواره شعر و موسیقی ضد استکباری طبس همزمان با ۱۲ تیر سالروز حمله تروریستی ناو آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران، در لانه جاسوسی آمریکا برگزار می‌شود.

این جشنواره در دو بخش مسابقه شعر و موسیقی، روزهاي دوشنبه و سه شنبه، 12و 13 تیر ۱۳۹۱ با اجرای منتخبی از آثار رسیده به جشنواره برگزار می‌شود.

محمدکاظم کاظمی(شاعر و نویسنده)، علیرضا قزوه (شاعر و نویسنده) و علی‌محمد مودب (شاعر و نویسنده) داوری بخش شعر و هادی آرزم (آهنگساز و نوازنده)، اسفندیار قره باغی (خواننده)، محمد گلریز (خواننده)، امیر بکان (آهنگساز و موسیقی‌دان) و فواد ایزدی (استاد مطالعات آمریکا) داوری بخش موسیقی را بر عهده دارند.

 در روز نخست جشنواره شعر و موسیقی ضد آمریکایی از 4 خانواده شهید و 6 هنرمند فعال در این عرصه، تقدیر خواهد شد.

اکران مستند «نیویورک زیرزمینی» با موضوع گروه‌های موسیقی اعتراضی آمریکا ساخته میلاد دخانچی از برنامه‌های اختتامیه جشنواره است.

+ نوشته شده در  یازدهم تیر ۱۳۹۱ساعت   توسط راه مشهد  | 

راه 56 منتشر شد

پنجاه و ششمین شماره نشریه راه منتشر شد.

در این شماره یادداشت هایی از  حجت الاسلام علیرضا پناهیان و دکتر محمد صادق کوشکی و گفتگویی با نادر طالب زاده منتشر شده است.


در این شماره می خوانیم:

تولید فرهنگی یا تجارت فرهنگی/تاملی در «غربزدگی حزب اللهی»! و تقابلش با تولید ملی

 فرهنگ کار نداریم و کار فرهنگی می خواهیم بکنیم. کار فرهنگی اگرچه فرهنگی است ولی کار است در هر صورت! و فصل مشترکی دارد با فعالیت کارگران معادن مس سرچشمه یا ذوب آهن اصفهان یا تراکتور سازی تبریز یا فولاد اهواز یا آلومینیوم سازی اراک یا نساجی مازندران یا …

آسفالت های چالشی، ماهواره امید آفرین!(روایتی کوتاه از برنامه ثریا)/ رضا جوهرچی

یکی از قسمت هایی که روی آن حساب ویژه ای باز کرده بودیم همین قسمت بود؛ موضوع خرابی آسفالت در کشور و هزینه هایی که از این خرابی ها ناشی می شود. با مقایسه ای میان عمر آسفالت در کشور و میانگین عمر آسفالت در دنیا فهمیدیم که این خرابی ها سالی یکی، دو اختلاس ۳ هزار میلیاردی هزینه برای کشور دارد.

 قلاده های طلا و حلقه های وحدت آفرین/ دکتر محمد صادق کوشکی

فیلم قلاده های طلا یک فیلم ضد انگلیسی است. البته باید متاسف باشیم که علیرغم کارنامه سیاه انگلیس در طول دویست سال گذشته، سینمای ایران نتوانسته حضور جنایتکارانه انگلیس انگلیس در کشورمان را منعکس کند. قلاده های طلا بر خلاف نگرش هایی که در طول دو، سه سال اخیر نسبت به حوادث سال ۸۸ وجود داشته، سعی کرده به نوعی انگشت اتهام حوادث سال ۸۸ را به سمت بیگانه سوق بدهد.

 کار کردن برای جمهوری اسلامی توفیق می خواهد/ گفت و گو با ابوالقاسم طالبی

 مخملباف به من گفت، تو با این اندیشه ها یک روزی سید مهدی هاشمی فرهنگی ایران می شوی. من هم به او گفتم که شما شاید سید مهدی هاشمی می شوی. او تازه باغ بلور را منتشر کرده بود و دستفروش نیامده بود.

اوضاع کمی خوب است! (ملاحظاتی پیرامون معیارهای نقد و نقادی در حوزه فرهنگ و هنر)/ رضا زاده محمدی

 این رویکرد ها گاه با هم در تضادند و متولیان و فعالان فرهنگی می توانند ادعا کنند که از این نقد ها و خواسته های متعارض گیج و مستاصل و بلا تکلیف شده اند و یا در سایه آن فضای امنی دست و پا کنند و به راه دلخواه خود بروند. در این میان و در گذر زمان بعضی از منتقدان فرهنگی در مناصب بالای فرهنگی و کارنامه تصدی شان اگر نگوییم پست تر، در حد مدیران مورد انتقادشان بوده است.

زباله های عینی و ذهنی در سینمای ایران/ محمد رضا طاهری

کارگردان از جنگ موضوع کشتن و کشته شدن را انتزاع می کند، که از ویژگی های مهم فیلم ضد جنگ است، مسئله حتی این هم نیست که «اگر نکشی کشته می شوی»، بلکه اگر به حق نکشی به نا حق کشته می شوی. ملکه به لحاظ تکنیکی موفقیت هایی دارد، اما توفیقات آن در بهره مندی از گنجینه عظیم دفاع مقدس ناچیز است… جشنواره سی ام بار دیگر نشان داد که سینمای شبه روشنفکری ما عقیم و یتیم شده است و همچون اسب عصاری برگرد مضمون کلیشه ای و مکرر شک و خیانت شوهر به زن و زن به شوهر می گردد و... 

رای اطلاع از نحوه توزیع مجله راه در مشهد به این لینک مراجعه فرمایید:

مراکز فروش مجله راه در مشهد


یا با شماره تلفن  2237783  تماس بگیرید

+ نوشته شده در  سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت   توسط راه مشهد  | 

تکمیلی/ اولین جشنواره شعر و موسیقی ضد آمریکایی


اولین جشنواره شعر و موسیقی ضد آمریکایی همزمان با سالروز شکست حمله آمریکا در طبس
برگزار می‌شود. این جشنواره به همت دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و با هدف:

 * تاكيد بر آرمان‌هاي جهاني انقلاب اسلامي و ظلم‌ستيزي بدون مرز

 * همراهی مردم و هنرمندان در اعتراض به ظلم و استکبار آمریکایی در همه نقاط جهان به ویژه ایران

 * پیوند و همبستگی هنرمندان ضد آمریکایی ایران و جهان

 * شناسایی، معرفی و حمایت از هنرمندان مردمی و انقلابی

بهار سال 91 برگزار خواهد شد.


شرایط عمومی:

·        برای شرکت در جشنواره لازم است فرم درخواست از طریق مراجعه به آدرس www.tabasfest.ir دانلود و پس از تکمیل شدن به آدرس اینترنتی دبیرخانه ارسال شود. همچنین اصل فایل بی‌کلام و با کلام اثر بر روی سه عدد cd و با فرمت Audio به همراه فایل متن آن به دفتر دبیرخانه پست شود. به طور خاص ارسال متن شعرها و ترانه ها پس از تکمیل و ارسال فرم ثبت نام توسط شاعر، از طریق ایمیل بلامانع است.

·        کپی فایل ارسال شده برای بازبینی در دبیرخانه جشنواره نگهداری می‌شود و عودت داده نمی‌شود.

·        تعداد اثر از هر شخص محدودیتی ندارد.

·        دبیرخانه جشنواره اجازه دارد 1 دقيقه از هر اثر ارسالی را برای امور تبلیغاتی خود استفاده کند.

·        شعرها و ترانه‌هایی که تا تاریخ 25 اسفندماه به دبیرخانه ارسال شود، پس از داوری و انتخاب، برای تولید و ساخت موسیقی حمایت خواهد شد.

         آخرین مهلت ارسال آثار، پایان فروردین 1391 خواهد بود.

·        امضای فرم تقاضای شرکت به معنای قبول شرایط و مقررات اعلام شده است. بدیهی است مسئولیت حقوقی آثار ارسالی بر عهده امضاء کننده فرم خواهد بود.

·        آدرس دبیرخانه: تهران، خ شانزده آذر، نبش نصرت، پلاک 60.

·        آدرس اینترنتی: tabasfest@gmail.comبخشهای جشنواره:متقاضیان شرکت در اولین جشنواره شعر و موسیقی طبس می توانند آثار خود را در یک یا چند بخش از بخشهای :  

    1-    شعر، تصنیف و ترانه

2-    موسیقی بي‌ساز (آكاپلا)

3-    پاپ و سنتی ( با تنظیم های مختلف)

4-    سرود

5-    نماهنگ (کلیپ)

6-    خلاقيت‌هاي تجربي:

تلفيق سرود و نمايش

تلفيق سرود و فيلم

موسيقي طنز

تنظیم مجدد ملودی‌ها، شعارها و نغمه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

7-    ...و موسیقی با هر نوع ساختاری که بیانگر موضوع جشنواره باشد.


به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. 


+ نوشته شده در  چهاردهم اسفند ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

شماره جديد راه منتشر شد


پنجاه و پنجمین شماره مجله راه ویژه مجلس و انتخابات منتشر شد.

در این شماره بیش از چهل مقاله، گفت و گو، یادداشت، گزارش و... در زمینه مجلس شورای اسلامی منتشر شده تا معیارهای انتخاب اشخاص برای ورود به این نهاد قانونی شفاف تر شود.سردبیر نشریه در بعد التحریر نوشته است:

چقدر میدانیم از عرض و طول ساختمانی که ارتفاعش را به اهرام فراعنه شبیه خواسته اند؟

مجلس چندتا در دارد و چند تا دررو؟

راجع به مجلس مگر حرف کم است؟ یا آگاهی زیاد است؟

این تاریکخانه را چه کسی روشن خواهد کرد؟ که بدانیم آخر بادبزن است یا تخت خواب یا ستون یا...

فیل مجلس را چه کسی خواهد دید؟

این ویژه نامه را فانوسی بگیرید به سمت آن فیل!

گفت و گو با یک خبرنگار پارلمانی با تیتر «پارلمان توریست ها»

اشاره دارد به پشت پرده های ناشنیده ای از مجلس و سلوک نمایندگان با دستگاههای دولتی و نیز رسانه ای

«قوانین رضاخانی»: به بعضی خلاء های عجیب و غریب در قانون گذاری ها می پردازد و مصادیق متعددی از کم کاری ها و غفلت های قوه مقننه را تذکر می دهد.

«جمهوریت دینی و فرصت انتخابات» مطلبی است از وحید جلیلی سردبیر نشریه پیرامون دلایل و پیامدهایبی اعتنایی به « جمهوریت » نظام در بحث های نظری راجع به حکومت دینی.

«غفلت وکلا از قوه قضا» به اختیارات مجلس در زمینه نظارت و هدایت قوه قضائیه می پردازد.

«گند زدایی از نمکستان» فراز و فرودهای ماجرای نظارت مجلس بر عملکرد نمایندگان را بررسی می کند.


«بت عیار» مجموعه سخنرانی های انتخاباتی دکتر سوارالدین آستان پناه است که در نه دوره مجلس شورای اسلامی نامزد بوده و به همراه کاریکاتورهایی از مازیار بیژنی در بخش طنز این شماره منتشر شده است.

«فال ماهانه» ویژه نامزدهای انتخابات هم بخش دیگری از صفحات طنز این شماره را به خود اختصاص داده است.

گفت و گو هایی با سید عباس نبوی، بیژن نوباوه، عباس سلیمی نمین، و دکتر حسن سبحانی، مطالب دیگری است که در آنها کارنامه و باید ونبایدهای مجلس شورای اسلامی در ادوار مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

«آدم انتخاب کنید» تیتر صفحات ویژه مربوط به خاطرات و کارنامه‎ی شهید سید حسن مدرس در مجلس شورای ملی است.

معرفی شهید محمد کلاته ای نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی که « کارگر کوره » بوده است نیز در این شماره به چشم می‌خورد.

متن کامل سخنرانی آیت الله خامنه ای نماینده مردم تهران در دوره اول مجلس در جلسه ی بررسی کفایت سیاسی بنی صدر نیز در این شماره منتشر شده است.

«تب » لیغات نیز پرونده ای پیرامون نوع شعارها و تبلیغات انتخابات در ادوار گذشته ی مجلس است.
معرفی اعضای هیئت رئیسه ی مجلس در سی و دو سال گذشته

ونیز عناوین مهمترین طرح ها ولوایح بررسی شده در هشت دوره مجلس شورای اسلامی از دیگر مطالب ویژه نامه ی مجله ی راه است.

ابراهیم فیاض، محمد کاظم کاظمی، امید مهدی نژاد، علی محمد مودب، علی نادری، سید احسان خاندوزی و رضا زاده محمدی از دیگر افرادی هستند که مطالب‎شان در این شماره منتشر شده است.


برای اطلاع از نحوه توزیع مجله راه در مشهد به این لینک مراجعه فرمایید:

مراکز فروش مجله راه در مشهد


یا با شماره تلفن 7285205 تماس بگیرید

+ نوشته شده در  ششم اسفند ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

حمایت از ساخت مستند با موضوع راهیان نور

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی از ساخت مستند با موضوع کلی اردوهای راهیان نور حمایت ‌می‌کند. سوژه  مستند می‌تواند برگفته از ماجراهای بازدید از مناطق عملیاتی یا درباره موضوعات دیگر در بستر راهیان نور باشد.

علاقه مندان می توانند پیشنهاد سوژه و طرح های خود را تا یکشنبه ۷ اسفند به شماره فکس 02188960477  یا به آدرس ایمیل ammarfilmfest@gmail.com ارسال کنند.

+ نوشته شده در  چهارم اسفند ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

گزارش تصویری جشنواره فیلم عمار در جامعة المصطفی مشهدتوضیح: جامعة المصطفي العالميه نهادی آموزشی، پژوهشی در علوم اسلامی و انسانی برای متقاضیان غیر ایرانی تحصیل در این علوم می‌باشد.

توضیحات بیشتر در این لینک +

+ نوشته شده در  بیست و پنجم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

گزارش تصویری جشنواره فیلم عمار در مسجد الزهرا(س)

یکی از برنامه های جشنواره فیلم عمار نمایش فیلم در مساجد شهر بود. مسجدالزهرا(س) که در قرقی مشهد واقع شده است یکی از مکان هایی بود که در ان چند مستند پخش شد.


+ نوشته شده در  بیستم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

جشنواره فیلم عمار در منزل شهید نظرنژاد

یکی از برنامه های جشنواره فیلم عمار، نمایش فیلم در منزل شهدا بود. منزل شهید نظرنژاد(بابا نظر) یکی از مکان هایی بود که چند مستند در آن جا اکران شد. مستندهایی که در منزل شهید پخش شد، عبارت بودند از، قصه حورا، نماز جمعه تاریخی و کلیپ بیداری.
+ نوشته شده در  هجدهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

گزارش تصویری دومین جشنواره فیلم عمار در مشهد


برای دیدن بقیه تصاویر به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

وحید جلیلی: مرد باشند ‌نصف امکاناتی که به معاندان می‌دهند به حزب‌اللهی‌ها بدهند

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با هدف ایجاد پایگاهی برای سینمای پیشرو انقلاب اسلامی و شناسایی و حمایت از فیلمسازان متعهد ، دوّمین جشنواره مردمی فیلم عمّار را برگزار کرد. این جشنواره با استقبال مناسبی از سوی فیلم سازان جوان روبه رو شده است. در این رابطه گفتگویی با وحید جلیلی رئیس دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی انجام گرفته است که در ادامه  مطلب می‌آید:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

گزارش اختتامیه دومین جشنواره مردمی فیلم عمّار

برگزیدگان دومین جشنواره مردمی فیلم عمار در بخش‌های انیمیشن، کلیپ و فیلم امشب در مراسم اختتامیه معرفی شدند.


در بخش انیمیشن:انیمیشن "پرواز تا بی نهایت" ساخته هادی محمدیان
انیمیشن "شکار جاسوس" ساخته علیرضا آزاد ارمکی
انیمیشن "ناو وینسنس" ساخته مهدی حیدری
بخش کلیپ:الهام راد برای کلیپ "بیداری"
صالح کاهانی برای "حی علی العزاء"
سیدمحمدحسین هاشمی برای کلیپ "سهم کبوترانه"


بخش فیلم: این بخش در پنج شاخه "تاریخ انقلاب اسلامی"، "نقد درون‌گفتمانی"، "فتنه 88"، "بیداری اسلامی" و "جنگ نرم" برگزار شد. برگزیدگان این بخش عبارتند از:

حوزه تاریخ انقلاب اسلامی:برندگان فانوس بلورین: 
سلمان ابوطالبی و محمدحسین قاسمی برای فیلم "در وطن خویش غریب" 
سیامک مختاری برای فیلم "آذرخش"
در این بخش از محمدمهدی خالقی برای فیلم "آقا وحید" تقدیر شد.

حوزه نقد درون‌گفتمانی:برندگان فانوس بلورین: 
احمد سلیمان‌نیا برای فیلم "فراموشی" 
محمد خلفی‌زاده برای فیلم "سه‌هزار میلیارد چندتا صفر داره؟" 
یاسر عرب برای فیلم "کدام مسجد؟"
همچنین در این بخش از حسین شمقدری برای فیلم "کمین" تقدیر شد.
حوزه فتنه 88:برندگان فانوس بلورین: 
مهدی نقویان برای فیلم "نگهبان آراء" 
محمدتقی رحمتی برای فیلم "نماز جمعه تاریخی"
همچنین در این بخش از محمدرضا دهشیری برای فیلم "سنگر" تقدیر شد.
بخش بیداری اسلامی: 
برندگان فانوس بلورین: 
محسن برمهانی برای فیلم "کریم"
علی محمدی از افغانستان برای فیلم "طبل دموکراسی"

سعید فرجی برای فیلم "آسیایی‌ها به غزه می‌روند"

و داوود مرادیان برای فیلم "بازی تمام شد"

همچنین در این بخش از محمدحسین خوش‌بیان برای فیلم "بی‌قرارگاه" تقدیر شد.

حوزه جنگ نرم:برندگان فانوس بلورین: 
مصطفی رضوانی برای مستند "مهارنشده"
شیرکوه سالک برای "من می‌توانم"

مریم‌السادات مومن‌زاده برای "قصه هورا"

محمدرضا خردمندان برای "روایت نحل"

و محمدصادق باطنی برای مستند "دوپینگی‌ها".

هیات داوران جایزه ویژه و فانوس بلورین این جشنواره را به مهدی زمان پور کیاسری برای فیلم "مشتی اسماعیل" اعطا کرد.

 
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پانزدهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

روز سوم اکران آثار جشنواره عمار در مشهد

برنامه اکران آخرین روز دومین جشنواره مردمی فیلم عمار اعلام شد.

براین اساس در روز سه شنبه 13 دی 90 تعداد 8 اثر رسیده به جشنواره در محل سینما قدس مشهد نمایش داده می شود. این آثار عبارتند از:

"بنیاد دفاع از دموکراسی" ساعت 15

"مشتی اسماعیل" ساعت 15:45

"کمین" ساعت 16:30

"حاج علی اکرام" ساعت 17

"کریم" ساعت 17:30

"سه هزار میلیارد چند تا صفر داره؟" ساعت 19:15

"روایت یک زندگی" ساعت 19:30

"کاروان آزادی" ساعت 20

+ نوشته شده در  سیزدهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

روز دوم اکران آثار جشنواره عمار در مشهد

برنامه اکران روز دوم دومین جشنواره مردمی فیلم عمار اعلام شد.

براین اساس در روز دوشنبه ۱۲ دی ۹۰ تعداد ۸ اثر رسیده به جشنواره در محل سینما قدس مشهد نمایش داده می شود. این آثار عبارتند از:

تنگه احد ساعت ۱۵

نماز جمعه تاریخی ساعت ۱۵:۳۰

قصه حورا ساعت ۱۶

آذرخش ساعت ۱۷

هم زبانی و بی زبانی ساعت ۱۷:۴۵

روایت نحل ساعت ۱۸:۱۵

کدام مسجد ساعت ۱۹:۱۵

۵۶ روز ساعت ۲۰:۱۵


توضیحات فیلم ها در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یازدهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

روز اول جشنواره عمار در مشهد

دومین جشنواره مردمی فیلم عمار یکشنبه ۱۱ دی ۹۰ در سینما قدس مشهد آغاز به کار می کند.

در نخستین روز این جشنواره ۴ اثر برگزیده هیات انتخاب اکران می شود. برنامه اکران جشنواره به شرح زیر است:

افتتاحیه جشنواره                                            ساعت ۱۵

پخش مستند مهار نشده                                  ساعت ۱۷

پخش مستند بی قرارگاه مهرآباد                         ساعت ۱۸:۱۵

پخش مستند دوپینگی ها                                 ساعت ۱۹

پخش مستند آسیایی ها به غزه می روند            ساعت ۲۰

+ نوشته شده در  دهم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

جشنواره فیلم عمار در مشهد

دومین جشنواره مردمی فیلم عمار هم زمان با تهران و دیگر شهرستان ها در مشهد نیز برگزار می شود. در این جشنواره منتخبی از 300 اثر رسیده به جشنواره اکران می شود.

مهارنشده، نماز جمعه تاریخی، آسیایی ها به غزه می روند، روایت نحل، بی قرارگاه مهرآباد، دوپینگی ها و ... از جمله آثاری است که در دومین جشنواره مردمی فیلم عمار در مشهد به نمایش در خواهد آمد.

اکران فیلم ها روزهای 11 تا 13 دی 1390 از ساعت 15 تا 21 در سینما قدس مشهد صورت می گیرد. برنامه اکران هر روز، روز قبل در همین وبلاگ اعلام خواهد شد.

اکران چند اثر منتخب جشنواره فیلم عمار در مساجد و محافل عمومی از برنامه های جانبی دومین جشنواره مردمی فیلم عمار است.

بیداری اسلامی، تاریخ انقلاب اسلامی، فتنه 88، نقد درون گفتمانی و جنگ نرم موضوعات اصلی جشنواره 90 را تشکیل می دهد.


معرفی آثار مستند جشنواره فیلم عمار در این لینک:

http://ammarfilm.ir/?WR_PID=A599E94A-FE49-4936-AC05-09551457F3A4#

+ نوشته شده در  هشتم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

اعلام داوران بخش پویانمایی و نماهنگ جشنوارۀ فیلم عمار

به گزارش روابط عمومی جشنواره مردمی فیلم عمار در بخش پویانمایی، محمدحسین نیرومند، سید مسعود شجاعی طباطبایی و مازیار بیژنی داوری را بر عهده دارند. بخش کلیپ نیز توسط سیدسلیم غفوری، سیدمحمدحسینی و محمدحسین بدری، داوری خواهد شد.

+ نوشته شده در  هفتم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

اعضای هیئت داوران دومین جشنواره مردمی فیلم عمار

اسامی اعضای هیات داوران دومین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی جشنوار عمار ۵ نفر از چهره های فرهنگی  هنری کشور داوری بخش فیلم های مستند را بر عهده دارند.

این ۵ نفر  عبارتند از: دکتر ابراهیم فیاض (جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران) نادر طالب زاده(فیلمساز) ابوالقاسم طالبی(کارگردان) سیدناصر هاشم زاده (فیلمنامه نویس) و مسعود ده نمکی (کارگردان)داورهای بخش های دیگر در خبرهای تکمیلی اعلام خواهد شد.

جشنواره عمار طی مراسمی چهارشنبه این هفته رسما افتتاح خواهد شد.

بیش از سیصد اثر توسط هیات های انتخاب جشنواره بررسی شده که فیلمهای راه یافته به بخش مسابقه در ایام سالگرد حماسه مردمی نه دی از چهارشنبه ۷ دیماه در سینما فلسطین تهران، سینما قدس تبریز، مشهد و بیش از ۳۰ شهر و روستای دیگر کشور  اکران خواهد شد.

روابط عمومی جشنواره از خبرنگاران، منتقدان، عکاسان،  وبلاگ نویسان ، فعالان فرهنگی و فیلمسازانی که مایل به دریافت کارت ویژه جشنواره هستند خواسته است تا پایان وقت روز سه شنبه با مراجعه به سایتwww. ammarfilm.ir یا تماس با شماره ۰۹۱۹۲۱۱۲۵۱۳ -  ۸۸۹۶۵۲۴۰ ثبت نام کنند.

+ نوشته شده در  ششم دی ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

فراخوان دومین جشنواره مردمی فیلم عمار

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با هدف ایجاد پایگاهی برای سینمای پیشرو انقلاب اسلامی و شناسایی و حمایت از فیلمسازان متعهد، دومین جشنواره مردمی فیلم عمار را برگزار می کند.

روابط عمومی دومین جشنواره مردمی فیلم عمار اعلام کرد این جشنواره در بخشهای مستند،داستانی کوتاه و بلند، فیلمنامه، نماهنگ و پویانمایی با موضوعات: تاریخ انقلاب اسلامی، نقد درون گفتمانی، بیداری اسلامی و جنگ نرمبرگزار می شود.

مهلت ارسال آثار تا 30 آذر 1390 می باشد . علاقه مندان میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایتwww.ammarfilm.irمراجعه و یا با شماره تلفن 88965240 تماس حاصل نمایید.

+ نوشته شده در  هفدهم آذر ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

راه 54 منتشر شد: ویژه نامه وال استریت

شماره ۵4 ماهنامه فرهنگی- تحلیلی راه، ارگان دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با عنوان «ویژه نامه جنبش فتح وال استریت» منتشر شد. این شماره، ویژه آبان ۱۳۹۰ است که در 112 صفحه بر روی پیشخوان ها قرار گرفته است. 

در سرمقاله این شماره، گزیده ای از نامه تاریخی حضرت امام خمینی(ره) به گورباچف را با عنوان «باید به حقیقت روی آورد» به همراه  بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در مورد جنبش فتح وال استریت با عنوان «این حرکت تا قلب اروپا خواهد رفت» را خواهید خواند.

در ابتدای بخش مقالات «جنبش فتح وال استریت چیست؟» گزارشی از ریشه های تاریخی جنبش فتح وال استریت، زمینه های اقتصادی شکل گیری جنبش، نحوه برخورد پلیس با معترضین، چیستی شعارهای مردم و کیستی فعالان جنبش فتح وال استریت آمده است. «اوکتاویا نصر» در مقاله ای با عنوان «انقلاب به آمریکا رسید» و نعمت الله سعیدی در مقاله دیگری با عنوان «بن بست دوم اومانیسم» ماهیت جنبش را از دو دیدگاه متفاوت، مورد بررسی قرار داده اند.

در ادامه «فیس بوک را اشغال کنید» گزارشی از فعالیت شبکه های اجتماعی جنبش وال استریت به قلم محمد ولوی آمده است. همچنین در مقالات «ملتهای عالم به پا خیزید!» به قلم احمد السیاعی، ترجمه نعیم شرافت، «اکثریت فراموش شده» به قلم رضا نساجی و «مشکل وال استریت بی عدالتی اقتصادی نیست!» به قلم سیداحسان خاندوزی به بررسی ابعاد مختلف جنبش فتح وال استریت پرداخته شده است.

«هم صدا با تظاهرکنندگان» متن نامه اساتید دانشگاه پنسیلوانیا است که با جنبش فتح وال استریت اعلام همبستگی کرده اند. حمیدرضا ناظمی در گزارش تاریخی «جایی که مخالفت بزرگترین خلاف است» نگاهی گذرا  به تاریخ مبارزه و سرکوب مردم در امریکا انداخته است.

در بخش اخبار این شماره، علاوه بر آخرین اخبار مربوط به گسترش جنبش فتح وال استریت در جهان و نحوه سرکوب و بازداشت گسترده معترضین، گزارش اعتراف گونه مجله تایم به همراه بیانیه سازمان خبرنگاران بدون مرز علیه آمریکا را می خوانیم.

پایان بخش اخبار، «از بهار عربی تا خزان غربی» روزشماری است که وقایع بیداری اسلامی در کشورهای عربی را به وقایع مربوط به جنبش فتح وال استریت پیوند زده است.

در بخش دیدگاه ها با نقطه نظرات محمدحسن قدیری ابیانه، فؤاد ایزدی، مایکل مور، میخائیل گورباچف، هوگو چاوز، نادر طالب زاده، عبدالکریم پاز، نوام چامسکی، فرانک شرلاک، دبراه مورگان، الیوت اسپیتزر، مسعود درخشان، حیدر رحیم پور ازغدی و دیوید ایگناتیوس در ارتباط با تحلیل شرایط جنبش فتح وال استریت از طریق یادداشت ها و گفتارهایی از ایشان آشنا می شویم.

در پرونده «سرپوش به جای پوشش» روایت آمریکایی جنبش وال استریت برای فارسی زبانان با بررسی نمونه مطالعاتی رادیو فردا مورد نقد قرار گرفته است. «مقایسه عملکرد رسانه های غربی در قبال فتنه 88 ایران و خیزشهای مردمی در غرب» نوشته جاوید رضایی و منتخبی از گزارش وضعیت حقوق بشر آمریکا در سال 2010 با عنوان «دیده بان نابینا» از جمله مقالات این بخش هستند.   

در بخش عکس مجموعه ای از شعارهای معترضین وال استریت با ترجمه در اختیار شما قرار گرفته است. بخش شعر این شماره با عنوان «سپاه قدس در نیویورک» با سه شعر از لوپ فیاسکو، ویلی نلسون و علیرضا قزوه با موضوع جنبش فتح وال استریت آماده شده است.

سید محمدحسین حسینی در گزارشی با عنوان «وال استریت، بحران مالی و داستان اقتصاد» به معرفی سه مستند پیرامون بحران اقتصادی پرداخته است. «آیا اقتصاد اسلامی راه حل جنبش وال استریت است؟» نیز عنوان گزارش بعدی این بخش است که به نقل از سایت "باراک اوباما" در این قسمت گنجانده شده است.

با مجموعه ای از کاریکاتورها با موضوع جنبش فتح وال استریت با ترجمه آنها تحت عنوان «همه اش همین بود، بچه؟!» در بخش کاریکاتور، به همراه منتخبی از طرحهای گرافیکی جنبش وال استریت با عنوان «به ما بپیوندید» در بخش گرافیک آشنا می شویم.

گستردگی اعتراضات در سراسر جهان به ویژه در اروپا و آمریکا در سه اینفوگرافی مجزا نشان داده شده و منتخبی از لیست شهرهایی که به جنبش فتح وال استریت پیوسته اند به همراه سایتهایی برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه اینفوگرافی ذکر شده اند..

در ابتدای بخش گزارش مردمی، نامه معترضین وال استریت به مدیر پارک زاکوتی با عنوان «لطفا به بهانه نظافت پارک، اقدام خشونت بار نکنید» را با هم می خوانیم. در این بخش تک نگاریها و گزارشهایی از نقطه نظرات فعالان جنبش فتح وال استریت بیان شده است. «از خشونت پلیس تا سخنرانی انقلابی مصری»، «انقلاب به سبک بیداری اسلامی»، «از درخت آزادی تا میدان آزادی» و «به کاخ سفید امیدی نیست» از جمله مقالات این بخش هستند. همچنین «عامل سپاه پاسداران شناسایی شد» عنوان مطلب طنزی است که ابوالفضل اقبالی به رشته تحریر درآورده است.

«غده سرطانی و جراحی پلاستیک»، 4 نکته در مرور جنبش فتح وال استریت؛ عنوان صفحه بعد (میدان) التحریر این شماره است.


برای دستیابی به مجله راه در مشهد به آدرسهای فهرست شده در این صفحه و در سایر شهرها به این فهرست مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  بیست و پنجم آبان ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

آغاز به کار پایگاه «ایام»

آغاز به کار پایگاه «ایام» دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب

پایگاه «ایام» دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب برای توزیع هر چه بهتر محصولات فرهنگی و هنری در هشت شاخه «طرح و ایده»، «متن»، «گرافیک»، «نمایشگاه»، «فیلم»، «صدا»، «تلفن همراه»، «نشریه و جزوه» در آستانه ۱۳ آبان آغاز به کار کرد.

با وجود اهمیت فراوان همان مناسبت ها و گرامیداشت آن ها متاسفانه امروزه شاهدیم که پس از گذشت سی سال از انقلاب اسلامی هنوز مشکلات و کم کاری های فراوانی علی رغم وجود بسترهای مناسبی چون بودجه،نیروی انسانی  و آمادگی مخاطبین وجود دارد. البته پس از انقلاب اسلامی هم در فضای دولتی و هم در فضای غیر دولتی کارهای مختلفی صورت گرفته که البته دارای اشکالات فراوانی بوده که در این مقال ذکر وبررسی و نقد آنها نمی گنجد.

با توجه به این گزاره ها وگزاره های دیگری همچون:

1-وجود سیستم بسیار گسترده توزیع در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (حداقل 50000 هزار پایگاه و دهها هزار کانون و موسسه و مدرسه )
2-خلاء موجود در زمینه تولید محتوا جهت پوشش سیستم گسترده توزیع
3-عدم اطلاع از فعالیت ها و تولیدات جزیره ای و ندیده شدن تولیدات
4-وجود بستر مناسب مادی ومعنوی در ادارات، نهادها وبه طور کلی فضای دولتی در زمینه مناسبت ها و خلا محتوای موجود در این مجموعه
سایت "ایام" با اهداف ذیل  توسط دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی راه اندازی گردید:
• ارائه محتوای آماده جهت فعالیت و عملیات  فرهنگی در مناسبت های مختلف درسطح کشور و بین المللی
• پوشش و اطلاع رسانی فعالیت های انجام شده جبهه فرهنگی در مناسبت ها در سطح کشور و بین المللی
• تقویت شبکه جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و ایجاد سایت مرجع در زمینه مناسبت ها جهت اشتراک گذاری تولیدات برای استفاده عمومی وسراسری
• اطلاع رسانی، الگو دهی و ایجاد رقابت

بخش های سایت ایام
مناسبت ها:
مناسبت های زمانی :شامل مناسبت های مختلف که دارای تاریخ مشخصی در سال هستند مانند هفته دفاع مقدس،13 آبان، 16 آذر، محرم، ولادت و شهادت ائمه اطهار(ع) شهادت شهید شهریاری و دیگر شهدا.
مناسبت های عمومی: شامل برنامه ها و مناسبت هایی که تاریخ مشخصی ندارند و در تمام سال قابل برگزاری هستند. مانند: یادواره ها و گرامیداشت شهدا،خاکسپاری شهدای گمنام، مراسم هیئت ها
مناسبت های ویژه:مناسبت هایی که جدید اتفاق می افتد برای این زمان می توان از بیداری اسلامی، انتخابات مجلس و یا شهادت و فوت افراد شاخص نام برد.

در هر مناسبت در 8 قالب محصولات ارائه می شود.

این سایت 13 آبان را به عنوان اولین مناسبت خود قرار داده و با موضوع آمریکا به تولید محصول پرداخته است.

در این زمینه سایت ایام به عنوان اولین پروژه، بالغ بر 300 محصول متنوع فرهنگی از جمله :فیلم،کلیپ،فایل صوتی،پوستر ونمایشگاه،نشریه وجزوه ومحصولات تبلیغی متنوع می باشد که در سایت جهت استفاده عمومی قرار گرفته است.

از چمله این محصولات می توان به موارد زیر اشاره نمود :جنایات آمریکا در ایران وجهان،جنایات آمریکا علیه ملت خود،

شخصیت های منتقدنظام سرمایه داری، جنبش وال استریت و....اشاره نمود.

از مناسبت های بعدی سایت می توان به هفته بسیج، محرم و  16 آذر اشاره نمود.

+ نوشته شده در  بیست و دوم آبان ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

میزگرد آسیب شناسی تولید محتوا در فضای مجازی

میزگرد

آسیب شناسی تولید محتوا در فضای مجازی

با حضور وبلاگنویسان (خاتمی از مشهد، جلالی از اصفهان، اجرایی از قم و آسوپار از تهران)

 

یکشنبه ۱۰ مهر، ساعت ۱۹

قرنی ۳۱، پلاک ۱۶، دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

 

+ نوشته شده در  نهم مهر ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

گزارش تصویری مراسم نکوداشت استاد موید

برای دیدن بقیه تصاویر، ادامه مطلب را ببینید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

نكوداشت استاد مويد برگزار شد


با حضور مردم مشهد، رزمندگان دوران دفاع مقدس و شاعران و ذاكران انقلابي اهل بیت (ع)

از دعبل انقلاب اسلامي، سيد رضا مؤيد خرساني، در مشهد تجليل شد


چهارمین نشست سنگربان (نكوداشت سنگربانان جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي در مشهد) با موضوع نكوداشت شاعر پیشکسوت و انقلابی «حاج سيدرضا موید خراسانی» و رونمايي از كتاب «چكامه عشق» عصر روز یکشنبه 19 تیر ماه با حضور گسترده مردم در حسینیه حضرت ولی عصر (عج) مشهد برگزار شد.

در این نشست که اقشار مختلف مردم انقلابي مشهد، ذاكران و شاعران برجسته اهل بيت (ع)، رزمندگان دوران دفاع مقدس، فعالان مردمي و مديران فرهنگی مشهد، اساتید دانشگاه و روحانيون در آن حضور داشتند، از استاد حاج سيدرضا موید خراسانی سراينده دم هاي دوشنبه ها و پنج شنبه هاي تشييع شهدا در مشهد و آفريننده اشعار ماندگار بسياري همچون «خدا كند كه بيايي» به پاس سال ها خدمت خالصانه فرهنگي و دفاع دعبل وار از ارزش هاي اسلام ناب محمدي (ص) با اهداي لوح «سنگربان» و هداياي متعدد ديگري تجليل شد.
در این مراسم که با حضور سردار بسيجي اسماعيل قاآني، حجت الاسلام و المسلمين راشد يزدي، استاد حاج محمود اكبرزاده، استاد حاج علي انساني، استاد محمدجواد غفورزاده (شفق)، سعيد حداديان، احمد واعظی، حاج علي خوشچهره (مجري مراسم)، حجت الاسلام سيدجعفر طباطبايي، سردار صفایی جانباز دفاع مقدس، محمدکاظم کاظمی، هاشم شکوهی و شمار ديگري از چهره هاي فرهنگي و مداحان و شاعران برجسته كشوري و مشهدي از ساعت 30/17 دقیقه در حسینیه حضرت ولی عصر (عج) خیابان امام خمینی مشهد شروع شد، همچنین از آخرين اثر استاد سيدرضا مويد «چكامه عشق» كه حاوي حدود 400سروده منتشر نشده او درباره انقلاب، امام، شهدا و جنگ است رونمايي شده و پيام سردار نقدي فرمانده بسيج مستضعفين و صلاحي استاندار خراسان رضوي نيز قرائت شد.
در ابتدای این مراسم حاج محمود اکبر زاده با اشاره به سوابق انقلابی، فعالیت ها و اشعار استاد موید، تاکید کرد: خیلی از شعرا وسط کار بریدند و در روند اشعار خود تغییر ایجاد کردند اما استاد مؤید عزیز همان است که بود. وی در ادامه، اولین شعر استاد مؤید در خصوص دهه ی فجر (چكامه فتح) را قرائت کرد و آن را اثر ماندگار ایشان و معرفي كننده شخصیت فكري استاد مويد دانست.
حجت الاسلام مرویان حسینی مديركل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی سخنران دیگر این جلسه نیز با بیان این که شعر در روزها و ساعت های نخستین صدر اسلام، نقش و جایگاه رسانه های گروهی و ابزارهای ارتباطی را بر عهده داشته است، اظهار داشت: شاعران در فرهنگ اسلامي در در صف اول گسترش اسلام، دفاع از مظلوم و مبارزه با ستمگران  بوده اند.
وی تاکید کرد: شاعران اهل بیت در طول تاریخ افتخار آمیز خود همواره خواب آرام را از چشم ظالمان و غاصبان ربوده¬اند و همواره شعر شاعران شیعی همراه با منطق و دفاع از اهل بیت بوده و به همین خاطر اهل بیت مقیّد بودند که شاعر رسالت مدار و متعهد را که در مسیر اهداف اسلامی، فضائل اخلاقی و گسترش فرهنگ اهل بیت تلاش می¬کنند را تشویق و تکریم کنند.
مديركل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: امروز این پیشينه فاخر در اختيار ماست و همچنان که نجف و کاظمین و جبل عامل خاستگاه شاعران اهل بیت بوده است، ایران اسلامی، خراسان و مشهد نیز خاستگاه شاعران اهل بیت بوده و اگر کمیل اسدی، دعبل خزاعی و نظایر آن مسیر شعر اهل بیت را در طول تاریخ حفظ كرده اند، در مشهد مقدس ما صاحبکارها، اکبرزاده ها و مؤید عزیز که مؤیَّد است در این مسیر مقدس حرکت کرده اند.
وی تاکید کرد: مؤید بزرگ ما تلاقی سه اتفاق مبارک شعر و شاعری و مداحی اهل بیت، دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و محبت و مودت به مولای همه ما امام رضا (ع) هستند و آن روزی که فرزندان این امت بر روی شانه¬های مردم از مسجد شهدا تا حرم مطهر تشیع می شدند، دَم ها، دو بیتی ها و شعرهای مؤید بود که تحمل سنگینی بار شهادت عزيزان را برای پدران و مادران شهدا سبک می‌كرد.
در بخش هاي ديگري از این مراسم از ميان شاعران حاضر در جلسه، استاد شفق و آقایان سالاری، نيك و زمانيان اشعار خود در ثناي اهل بيت (ع) و وصف استاد مويد را قرائت كردند كه از اين ميان، شعر استاد شفق به طور وي‍ژه تحسين حضار را برانگيخته و اشک را بر دیدگان آنان جاری كرد.
سردار بسيجي حاج اسماعیل قاآنی هم در این مراسم به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به سخنان اخير مقام معظم رهبری در ديدار با شاعران آييني كشور و انتقاد ايشان از كمرنگ شدن مضامين مربوط به انقلاب و جنگ در شعر آييني، تاكيد كرد: یکی از چیزهایی که ما را در جبهه با نشاط نگه می داشت این بود که بزرگان، علماء و شاعران و مداحان در کنار ما حضور داشتند و از لحاظ روحی، روانی و عاطفی به ما قوت می دادند.
اين فرمانده دوران دفاع مقدس كه با بيان خاطراتش از دوران جنگ، باعث شد بار ديگر استاد حاج محمود اكبرزاده به پشت تريبون آمده و از فضاي معنوي رزمندگان خاطراتي ياد كند، افزود: میدان نبرد، میدان سختی بود كه بايد به لحاظ عاطفی بر آن تسلط پیدا می کردی تا بتواني آن را اداره کنی و در اینجا بود که حاج آقای موید، شفق و دیگر شاعران و مداحانی که در جنگ و همراه با رزمندگان بودند، با بيان حماسي شان به كمك ما مي آمدند و تبیین می کردند که چگونه حماسه عاشورا به اهواز و خوزستان و کربلای 4 و 5 و والفجر 8  رسیده است. این برادران عزیز، اين هنر این را داشتند که اشک را بر گونه های رزمندگانی که از پشت میز درس و میدان کار به جهبه آمده بودند، جاری نمایند.
در پيام سردار محمد رضا نقدی ریاست سازمان بسیج مستضعفین نیز تاكيد شده بود: از نادر افرادي كه موهبت شاعري به آنان داده شده، كمتر كساني هستند که شعر را با عشق اهل بیت آمیخته اند و نادرتر، آنان که اسلام ناب اهل بیت را در تصویر روزگار به وضوح دریافته و همپای سالکان شهادت در این راه گام نهاده اند و استاد موید به حق از همین نوادر است که اشعار ساده و روان این بزرگوار جان را به اهتزار و روح را به پرواز در می آورد. در كنار اين عوامل، فروتنی مثال زدنی، حق شناسی و اخلاص این استاد بزرگوار، به شعر ایشان در دنيای شیعی جایگاهي رفیع بخشیده است.
محمود صلاحی استاندار خراسان رضوی نيز در پیام خویش با اشاره به اين كه پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) و همراهی مردم، فرصت ها و عرصه های زیادی برای گسترش و نشر معارف اسلامی و تعظیم شعائر مذهبی فراهم کرد، افزوده بود: اكنون بعد از گذشت 30 سال، علاوه بر برکات و خدمات انقلاب براي میهن اسلامی، اين انقلاب پناهنگاهی برای آزادگان و مسلمانان جهان بوده و الگویی برای بیداری اسلامی موجود در منطقه شده است. وي در پايان بر نقش برجسته مداحان و شاعران حريم رضوي (ع) در ترويج فرهنگ اهل بيت (ع) تاكيد كرده و گفته بود: قدردانی خالصانه خود را از خدمات اين خادم ائمه اطهار و بویژه فعالیت و حضور موثر در دوران دفاع مقدس و مراسم تشیع پیکر مطهر شهدا در مشهد مقدس را اعلام مي دارم.
در پايان این مراسم حاج علي انسانی، شاعر و مداح برجسته كشوري، با روضه¬ای کوتاه حال و هوایی روحانی به مجلس بخشید.
پايان بخش اين مراسم، رونمايي از كتاب «چكامه عشق» (اشعار منتشر نشده استاد مويد از دوران مبارزات انقلاب، سال هاي پيروزي و روزهاي دفاع مقدس)، اعطای لوح «سنگربان» از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامي مشهد و كانون مداحان و شاعران مذهبي مشهد مقدس و نیز هدایای نهادها، هيئات و شخصيت هاي حقوقي متعدد مشهد و استان خراسان رضوي از قبيل اداره كل تبليغات اسلامي، اداره كل اوقاف و امور خيريه، آستانقدس رضوي، لشكر 5 نصر، بنياد حفظ آثار استان، بسيج مداحان، شوراي هيئات مذهبي، شهرداري مشهد، مهديه مشهد و ... به استاد مويد بود.
در خلال اين مراسم، کلیپ های تصویری متعددي از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص شعراي مردمي مشهد و استاد مويد، اشعار استاد مويد درباره دفاع مقدس و حضور وي در مناطق عملياتي، زندگي استاد مويد به روايت استاد مويد و ساير ذاكران و شاعران انقلاب مشهد و پخش شد. همچنين ويژه نامه اين بزرگداشت با مقالات و گفتگوهايي در خصوص شعر مردمي انقلاب، دامنه تاريخي و جهاني جريان شعر مذهبي انقلابي و تحليل اشعار استاد مويد منتشر شده و به ضميمه فيلم بزرگداشت استاد اكبرزاده (سنگربان 2) در اختيار حاضرين قرار گرفت.

ثبت تاریخ شفاهی شاعران و مداحان از انقلاب و جنگ، جمع آوري و انتشار دفاتر شعر منتشر نشده از زمان انقلاب و جنگ، ثبت تاريخ شفاهي هيئات و همچنين گعده هاي ادبي انقلابي، توليد سرود بر اساس اشعار كتاب چكامه عشق، افتتاح سايت اينترنتي سنگربان و نيز حمايت از پايان نامه هاي دانشجويي با موضوع شعر مردمي انقلاب و هيئات انقلابي، از برنامه هاي بعدي دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي در اين خصوص خواهد بود. همچنين سنگربان 5 به نكوداشت خاطره مشترك مردم انقلابي و رزمندگان مشهد، حاج فضل الله برهاني (گلاب پاش نماز جمعه مشهد، پدر شهيد و نيروي فعال در اعزام به جبهه) اختصاص خواهد داشت.

گفتنی است که مقام معظم رهبری در ديدار اخیر خود با جمعى از شعراى آیينى کشور در 25 خرداد ماه سال جاری، فرموده بودند: «به برخى از موضوعات در شعرهاى آئينى كم پرداخته مي شود؛ از جمله، موضوعات مربوط به مسائل انقلاب، مسائل جنگ و دفاع مقدس. البته در يك دوره‌اى خيلى خوب بود. همين آقاى مؤيد در زمان جنگ وقتى جنازه‌هاى شهدا را به مشهد مى‌آوردند، شايد هر روزى يا هر چند روزى يك غزل ميگفت و مداح ها اين ها را مي خواندند... الآن جاى اين اشعار خالى است.»

همچنين شايان ذكر است پیش از این و در قالب سلسله نشست های «سنگربان»، از شخصیت های فرهنگی دیگری همچون سعید عاکف (نویسنده کتاب خاک های نرم کوشک) در شهریور ماه 89، استاد حاج محمود اكبرزاده (مداح پیشکسوت و انقلابی) در آذرماه ۸۹ و دکتر سیدعلیشاه موسوی گردیزی (از مجاهدان افغانی جبهه های ایران) در اردیبهشت سال جاری توسط دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تجلیل به عمل آمده بود.


گزارش تصويري نكوداشت شاعر پیشکسوت و انقلابی «حاج سيدرضا موید خراسانی»

عكاس: مولوي

استاد مويد و حجت الاسلام راشد يزدي

استاد حاج محمود اكبرزاده يزدي

استاد محمدجواد غفورزاده (شفق)

سردار بسيجي اسماعيل قاآني

حاج محمود اكبرزاده يزدي، حاج علي خوش چهره و سردار قاآني

حاج علي انساني در حال مديحه سرايي

اعطاي لوح سنگربان به استاد مويد

رونمايي از كتاب چكامه عشق


لینک دانلود عکس ها با کیفیت بهتر به صورت غیر مستقیم


+ نوشته شده در  بیستم تیر ۱۳۹۰ساعت   توسط راه مشهد  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر